امروزه استفاده و بکارگیری ادوات مبارزه با آفات در مزرعه و باغ اجتناب ناپذیر است. در صورت عدم مبارزه، آفات و بیماریهای گیاهی می توانند تا 50 درصد محصول را از بین خواهد رفت و کیفیت محصول تولیدی افت خواهد کرد. مهمترین و کاربردی ترین وسیله برای مبارزه با آفات در مزارع و باغات متوسط و وسیع که براساس اصول مکانیزه طراحی و کشت شده اند انواع سمپاش و محلول پاش های تراکتوری هستند.

تولید کننده این دستگاه برای پاشش محلول سم و مواد شیمیایی مورد نظر برروی گیاهان هدف بایستی نکات فنی زیادی را درنظر بگیرد. فقط در سایت اداره استاندارد ایران بیش از 29 فقره استاندارد تدوین شده مربوط به ادوات مبارزه با آفات گیاهی موجود است که این مرجع رعایت نکات فنی برای تولید یک سمپاش قابل قبول خواهد بود.

با توجه به بروز رسانی مداوم تولیدکنندگان مطرح این ادوات در جهان ، در نظر گرفتن استانداردهای بین المللی و ملی توسط تولیدکنندگان ایرانی می تواند در تولید محصولی با کیفیت با کارایی و دوام مورد نظر کشاورز نقش بسزایی داشته باشد.

استانداردهای ملی مرتبط با سمپاش های پشت تراکتوری شامل :
 • استاندارد 10178 تعیین عملکرد وسایل ضدچکه
 • استاندارد 10181 پیست آزمون سمپاش های زراعی
 • استاندارد 10345 کدگذاری رنگ برای شناسایی فیلتر های سمپاش
 • استاندارد 10348 طبقه بندی باد بردگی تجهیزات سمپاش
 • استاندارد 10489 روشهای آزمون سمپاش های هوا کمک برای محصولات بوته ای و درختی
 • استاندارد 10492 پایایی بوم سمپاش های زراعی
 • استاندارد 12146 روش های آزمون مخزن سمپاش
 • استاندارد 14943 بازرسی سمپاش های دردست استفاده
 • استاندارد 18577 الزامات زیست محیطی
 • استاندارد 5889 ابعاد افشانک ها(نازل)
 • استاندارد 7807 افشانک های سمپاش
 • استاندارد 8307 برگه داده های سمپاش های هوا کمک (اتومایزر)
 • استاندارد 9024 عرض کار توصیه شده سمپاش ها و سایر ادوات کاشت و پخش کود
 

مرجع تست و آزمون تراکتور و ادوات کشاورزی در ایران اداره توسعه مکانیزاسیون کشاورزی وابسته به وزارت جهاد کشاورزی ایران است که گواهی تاییدیه کیفت سمپاش های پشت تراکتوری تولید در کشور و وارداتی را صادر مینماید.

مرجع استانداردهای بین المللی ISO نیز 51 استاندارد را در مورد سمپاش ها تدوین نموده است. اضافه بر این می توان استانداردهای DLG و ENAMA را که ویژگی های سختگیرانه تری برای سمپاش های پشت تراکتوری مدنظر دارند را نام برد.

استاندارد های بین المللی

به طور کلی استانداردها به سه گروه کلی فنی، ایمنی و زیست محیطی تقسیم می شوند.

استانداردهای فنی به کیفیت ساخت قطعات و تجهیزات سمپاش می پردازد. قطعات در عین حال که بایستی کیفیت اولیه بالایی داشته باشند در حین عملیات سمپاشی پر فشار باید بادوام و مقاوم باشند. معمولا سمپاش ها زمانی مورد استفاده قرار می گیرند که آفت و بیماری به مزرعه یا باغ هجوم برده باشد. اطمینان کاربر از دستگاه مورد استفاده برای انجام عملیات مبارزه حتی به صورت شبانه روزی و مداوم بسیار مهم و حائز اهمیت است.

استانداردهای ایمنی مربوط به حفاظت از اپراتور دستگاه در حین استفاده از سمپاش است. حفظ سلامت اپراتور از اولویت  های هر تولید کننده ای است که بایستی در طراحی و ساخت دستگاه مورد توجه قرار گیرد و نکات مهم به وسیله آموزش اولیه ، دفترچه راهنمای محصول و برچسب های هشدار به اپراتور گوشزد شود.

استانداردهای زیست محیطی بر روی عدم تخریب خاک، آلودگی آب و هوا و تاثیراات مخرب روی طبیعت میکروارگانیزم ها و حشرات مفید باغ و مزرعه تمرکز دارند. اصولا حال که مبارزه شیمیایی با آفات اجتناب ناپذیر سات چگونه ابزارهای مان را تولید کنیم، تنظیم کنیم و بکارگیریم که آسیبی به محیط زیست نرسد و یا حداقل کمترین آسیب ممکن برسد.

در هر صورت رعایت استانداردهای ملی و بین المللی توسط یک طراح و تولید کننده حداقل کاری است که می تواند انجام دهد.

تولیدکننده بایستی همواره چهار اصل کیفیت، کارایی، دوام و خدمات پس از فروش را در محصولاتش و خدمات آن رعایت نماید.

تولیدکننده بایستی فراتر از استانداردها باشد، به نیاز کشاورز و برخی ملاحظات بومی توجه نماید و ویژگی هایی به دستگاه خود اضافه کند. بخاطر داشته باشد که همیشه هدف موردنظر در ادوات مبارزه با آفات گیاهی پاشش موادشیمیایی موردنظر با حداقل مصرف محلول و با بیشترین تاثیر ممکن بر روی هدف است.

ما در پاژن مدیرانی داریم که  بیش از 30 سال سابقه طراحی و تولید سمپاش های کشاورزی و باغی را دارند ، به اصول کیفیت ، کارایی ، دوام و  خدمات پس از فروش متعهد و پایبند هستند . بیش از 17 محصول پاژن دارای تاییدیه کیفیت نهایی از مرکز توسعه مکانیزاسیون کشور است.

تاییدیه محصولات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *