آفات گردو بیش از 15 مورد می باشد که مهمترین آن «کرم خراط» می باشد. استانهای آلوده عبارتند از: کرمان،همدان، فارس، اصفهان، تهران، البرز، خراسان رضوی و شمالی، آذربایجان شرقی و غربی، قم، مرکزی، قزوین و زنجان، که بطور متوسط به میزان 70-50 درصد به میوه های گردو خسارت وارد می آورد.

کرم خراط Zeuzera  pyrina

لارو آفت پروانه فري ( كرم خراط)  در مناطق كم ارتفاع و همچنين مناطق گرم و خشك  موجود مي باشد که در صورت خشکسالی و کم آبی باعث ایجاد سوراخها و دالانهایی  در تنه و شاخه های اصلی و  خشکی و از بین رفتن شاخه ها و برگها و مرگ تدریجی درخت گردو می گردد.

بنابراین لازم است قبل از هرس كاملاً بصورت فيزيكي حذف و دالانهاي روي شاخه هاي اصلي و تنه اصلي بوسيله سم و چسب پيوند پوشانده شوند ، در فصل رشد نيز شاخه هاي جديد را در حدود اواخر خرداد و تيرماه بازديد نموده در صورت مشاهده اولين آثار فعاليت اين آفت آنها را نيز حذف نموده وحداقل 3-2 نوبت سمپاشي بفاصله 15 روز با سموم تدخيني و با استفاده از فرمون های جنسی  و طبق  توصيه كارشناسان حفظ نباتات انجام داد

.همچنین در مبارزه تلفیقی علاوه بر موارد فوق الذکر بایستی با انجام هرس اصلاحی (بفرم جامی با محور مرکزی تغییر یافته)و سوزاندن شاخه های آلوده و تغذیه با کود های آلی و ارگانیک و آبیاری اصولی در سایه انداز درخت با این آفت مبارزه کرد.

روش های کنترل آفات گردو :

 

 

  بیشتر بخوانید:
نکات مهم در هرس درختان گردو
تغذیه گردو

 

كرم سيب:

كرم سيب يكي از مهم ترین آفات گردو مي باشد که آفت اصلي سيب مي باشد وموجب صدمه شديد به محصول مي گردد و ميزان خسارت آن در ارقام زودگل بيشتر مي باشد. لارو نسل اول آن از طريق انتهاي گلگاه وارد ميوه هاي كوچك شده و منجر به ريزش آنها مي شود. نسل دوم و سوم اين آفت باعث سبب سياه شدن مغز وکاهش كيفيت ميوه مي شود.

برای مقابله با این آفت، دو نوبت سمپاشی در اوایل اردیبهشت و اواخر خرداد با سموم فسفره بمیزان 1.5 در هزار توصیه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *